objevování Japonska

Japonsko, jiná dimenze

To se vám takhle malá parta rozhodne prozkoumat dálný východ, konkrétně jednu zemi a jeden region. Japonsko – Kansai. Byl květen, lásky čas, a počasí v České republice bylo dost pošmurné. Vyrazili jsme se zápalem a nadšením, aniž bychom věděli, co vše nás čeká. A nebylo toho málo. Celá tahle výprava byla první, která mě v něčem proměnila v trochu jiného člověka – cestovatele amatéra. I zde jsem začal vnímat prvotními krůčky svůj současný duchovní směr pohledu světa. Ale prozkoumávání Japonska bylo víc. O dost. Třeba možností nahlédnout pod pokličku odlišné kultury, snů snoubících se v technologiích, chrámech a přírodě. Myšlenek v poesii, kterou si v metru vedle sebe předčítali malý kluk a starší pán. Života tamějšího obyvatele, od povolání umývače laviček až po novodobou geishu. A z praktického hlediska si zvyknout na jiný podnebný pás.
Zvládli jsme tak spatřit unikátní krajinu snoubící evropský i tropický ráz. Okolí, včetně měst a prefektur Osaka, Kjóto, Nara, Ise a další. Když je to vaše první objevitelská cesta, snažíte se zachytit a zaznamenávat co nejvíce ze všeho.

Základnou a místem, kde jsme přenocovávali, nám bylo město Osaka. Bydleli jsme v hostelu Raizan a k přesunům po celé Kansai používali vlaků a busů. Bylo to nejrozumnější, ačkoli do budoucna (naštěstí-li se příležitost vrátit se do Japonska) bych se nebránil zkusit si přespávat někde pod širákem, v lese, u pobřeží, a cestovat po svých.
Snažili jsme se vstřebávat z kultury, historie i současnosti co nejvíce. A jelikož mezi členy výpravy byli biologové, také se snažili určit živočišné druhy, nafotit nějaké fotky a co nejvíce vidět.
Stačili jsme se zúčastnit úvodu do čajového obřadu, navštívit muzeum v Narakogei Kan, dostat se pod oceán, stejně tak se v něm vyčvachtat a zkusit si některé fráze a věty v japonštině. Každý den byl nový, bohatý na průzkumy a ochutnávání pestré palety zážitků. Například popovídání si se slečnou vedoucí čajových obchod, setkání s ukrajinskou obchodnicí s pečivem, ale třeba též ochutnávka čajového matcha laté a čajové zmrzliny. Chtěl jsem sem dát fotky z míst, které vystihují různé pocity. A tady jsou.

 

Kansai je mj. kulinářským rájem.

Oběd v Osace
Oběd v Osace

 

Toto je v Ise útes nazvaný Manželé, který dle pověsti představuje zakleté milence do podoby kamene.

manzele
útes manželé v Ise

 

Čajový obchod na trhu v chrámovém komplexu v části Osaki.

čajový obchod


 

A nakonec pár rad a zajímavostí

 • Takže, pokud přemýšlíte o cestě do Japonska, nejezděte klasicky do Tokia, ale vyražte do pro běžné turisty nedoceněného regionu Kansai.
 • Letenky vybírejte s předstihem, v rámci mimořádných akcí lze sehnat zvýhodněné (co jsem se díval v roce 2012 a 2013, situace byla obdobná a většinou při vánočních akcích šly ceny cca o 3000-5000 dolů).
 • Sebou si vezměte platební kartu (doporučuji dvě pro případ, kdyby vám při některé transakci selhala) a hotovost v jenech (pozor, zpravidla je třeba obnos u banky objednat); v přepočtu na Kč (rok 2011) nás ubytování u jedné osoby v hostelu vycházelo na 500,– / na den, čaj z automatů vycházel na 20-25,–, menu či oběd v hospůdce 3. cenové kategorie 😉 na 100-300,–, vstupné na některá významná místa/památky se platilo jen občas (např. do ocenária cca 75,– na dospělého) *
 • Naučte se některé japonské fráze, obohaťte se o slovíčka, Japonci ocení vaši snahu a sblíží vás to.
 • Respektujte japonské zvyky a tradice, chovejte se uctivě k ostatním. Uvědomte si, že nejste doma, ale na návštěvě v cizí zemi, která si prošla vlastní cestou. V některých případech vás zvlášť mile překvapí.
 • Vezměte si na cestu zásobu igelitových sáčků/pytlíků. Vyplatí se vám do nich schovat bankovky či pasy, protože na některých místech Japonska je vysoká vlhkost a vše papírové může rychle zvlhnout.
 • Strach o bezpečnost v Osace a okolí mít nemusíte. Za celou dobu, co jsme se pohybovali i v pozdních hodinách ulicemi, nepocítili jsme obavy či nejistotu o naše bezpečí.
 • Spropitné v Japonsku neexistuje. Pokud budete někde platit za služby či si něco kupovat, vždy přijměte vrácené peníze. Pokud byste je chtěli nechat jako dýško, prodejce se může urazit.
 • Zajděte si do obchodu, prozkoumejte to tam, nakupte a ochutnejte různé vzorky potravin, oslaďte si své cestování. Například sušenkami obsahujícími rybičky a mořské plody, čajovou zmrzlinou či zákusky z rýžové mouky.
 • V japonském metro-vlaku hlásí stanice v japonštině i angličtině. Výpravčí a průvodčí se vždy cestujícím uklání.
 • Pokud by vás napadl nějaký dotaz, napište mi (sekce KONTAKTY)

* ceny jsou orientační, převážně z roku 2010

Sdílejte prosím, pokud se vám má tvorba líbí.
Share on facebook
Facebook
0
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
0